Budowa domu a okres zimowy

[vc_row dt_bg_repeat=”repeat-y” dt_text_scheme=”lighter-overlay” dt_row_type=”in_container”][vc_column width=”1/1″][dt-space height=”60″][/vc_column][/vc_row][vc_row dt_bg_repeat=”repeat-y” dt_text_scheme=”lighter-overlay” dt_row_type=”in_container”][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Fachowiec

[/vc_column_text]

Budowa domu, a okres zimowy

Budowa_domu_okres_zimowy_6680507

Prace budowlane mogą być teoretycznie wykonywane o każdej porze roku. Jednak większość inwestorów decyduje się na zastosowanie przerwy zimowej.

Ujemne temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe mogłyby znacznie utrudnić prace, a jednocześnie zmniejszyć wytrzymałość zastosowanych materiałów. Dlatego warto wiedzieć jak przygotować budowę do zimy, które prace należy odłożyć do wiosny, a także które prace możemy z powodzeniem wykonać podczas niskich temperatur.

Bezpieczne przezimowanie

Budowa domu w większości przypadków trwa więcej, niż jeden sezon. Zwykle do budowy domu przygotowujemy się w zimie (kupujemy działkę, zdobywamy projekt, wykonujemy kosztorys, załatwiamy wszystkie formalności), a na wiosnę rozpoczynamy budowę.

Większość inwestorów w trakcie jednego sezonu budowlanego stara się doprowadzić budowlę do stanu surowego zamkniętego, a w kolejnym wykończyć ją wewnątrz. Co jednak w sytuacji, w której nie wyrobimy się z pracami i budowa zostanie w stanie niezamkniętym na miesiące zimowe?

Zima w naszym klimacie nie jest zwykle bardzo ostra, jednak występuje przynajmniej kilka dni z bardzo niskimi temperaturami. Dlatego budowa domu powinna być odpowiednio zabezpieczona. Jest to bardzo istotne, bowiem przezimowanie budynku bez żadnych zabezpieczeń może się wiązać z licznymi uszkodzeniami, które trzeba będzie naprawić. To z kolei poniesie za sobą dodatkowe koszty. Najistotniejsze jest zabezpieczenie fundamentów, dachów, drzwi oraz okien.

Fundamenty i prace ziemne – niekiedy zdarza się, że inwestor wykona wykopy, jednak nie starczy mu czasu na wylanie fundamentów. Pamiętajmy, że niezabezpieczony wykop może ulec uszkodzeniu. Jego przygotowanie do zimy jest proste, wystarczy ułożyć na dnie cienką warstwę styropianu bądź słomianych mat. Na zabezpieczeniu układamy kilka kamieni bądź cegieł, które stworzą ochronę przed intensywnymi porywami wiatru. Jeśli inwestor zdążył już wykonać fundamenty, wówczas zabezpieczenie na okres zimowy będzie nieco bardziej skomplikowane. Fundament powinien być odpowiednio okryty styropianem (zarówno po bokach jak i od góry). Bezpieczne przezimowanie zapewnimy wtedy, gdy fundament wraz zabezpieczeniem będzie dodatkowo obsypany ziemią.

Całość możemy odkopać dopiero na wiosnę, gdy upewnimy się, że nie wystąpią ujemne temperatury.

Okna i drzwi – odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi na okres zimowy stanowi ochronę przed włamaniem oraz działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Jeśli budynek znajduje się w stanie surowym otwartym to bardzo istotne jest zabezpieczenie wszystkich zewnętrznych otworów okiennych i drzwiowych. Otwory znajdujące się na dolnej kondygnacji warto zabezpieczyć deskami lub cegłami (ukł

adanymi jedna na drugiej). Z kolei otwory na górnych kondygnacjach wystarczy zasłonić grubszą folią, która sprawi, że do wnętrza budynku nie dostaną się opady atmosferyczne. Jeśli nasza budowa domu jest już w stanie surowym zamkniętym, wystarczy pozostawić mikrowentylacje okien. Jest to dość ważne, żeby zapewnić odpowiednią wentylacje budynku na okres zimowy.

Strop – zima potrafi przyjść bardzo niespodziewanie i czasem nie zdążymy wykonać kompletnej więźby oraz pokrycia dachowego. W tej sytuacji należy dokładnie zabezpieczyć strop. Najlepiej sprawdzą się płyty wodoodporne, które przykryjemy papą. Nie zaleca się natomiast zabezpieczenia w postaci folii, która nie przepuszcza wilgoci. Pamiętajmy, że każdy strop powinien mieć możliwość regulacji poziomu wilgoci.

Więźba – jeśli na dachu nie ma jeszcze pokrycia ani poszycia, konieczne jest osłonięcie więźby. Zabezpieczenie możemy wykonać przy pomocy desek oraz papy, która stworzy szczelną barierę ochronną.

Zabezpieczenie materiałów budowlanych

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy zadbać także o materiały pozostające na placu budowy. Zima niesie ze sobą ujemne temperatury i intensywne opady atmosferyczne. Dlatego materiały powinny posiadać oryginalne opakowania, a także zostać zabezpieczone dodatkową folią ochronną. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie materiałów pod dachem bądź we wnętrzu naszego domu. Dzięki temu zyskamy pewność, że materiały będą odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Czy możliwa jest budowa w okresie zimowym?

Zima to czas w którym możemy wykonywać wiele prac budowlanych. W budynku znajdującym się w stanie surowym zamkniętym możemy bez problemu kłaść tynki, stawiać ścianki działowe, wykańczać instalacje czy układać płytki.

W tym wypadku zaleca się jednak, by przez okres zimowy ogrzewać pomieszczenia i stosować określone materiały budowlane (o niskiej chłonności wody). Do prac nie można wykorzystywać żadnych zapraw wapiennych, które zawierają dużo wody. Dopuszcza się natomiast stosowanie zapraw cementowo-wapiennych o większej zawartości cementu.

Pamiętajmy także, że temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 10oC, a ogrzewanie musi działać aż do momentu pełnego związania zaprawy. W ofertach handlowych nabędziemy też specjalne domieszki, które w dużej mierze przyspieszają wiązanie zapraw. Jednak warto zachować ostrożność i ogrzewać pomieszczenia przez dłuższy czas.

 źródło: interia.pl

[/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sklep”][/vc_column][/vc_row]