Budowa domu

Budowa domu

Budowa domu jest jedną z największych inwestycji, z którą możemy mieć do czynienia w swoim życiu. Jeśli masz w planach wybudowanie domu, powinieneś wiedzieć z jakimi kosztami się to wiąże oraz jak można je obniżyć lub co powoduje ich drastyczny wzrost.

Jeśli budowa domu, to tylko takiego na wymiar

W połowie XX wieku Polacy budowali duże domy wielopokoleniowe. Dziś ponad połowa z nich stoi pusta lub tylko w części zamieszkała. Dlaczego? Ponieważ młode pokolenia opuszczały rodzinny dom w poszukiwaniu lepszej pracy w innym mieście lub chcąc się usamodzielnić i zamieszkać na swoim. Dotychczasowi właściciele lub ich spadkobiercy pozostali tymczasem z poważnym problemem: dużym domem bez lokatorów, którego utrzymanie jest bardzo kosztowne i kłopotliwe. Jeśli chcesz uniknąć takich problemów na przyszłość, twój projekt budynku powinien być dobrze przemyślany, a budowa domu właściwie zorganizowana.

Jaki projekt domu wybrać?

Budowa domu zbyt dużego lub za małego – tego boi się większość inwestorów. Niepotrzebnie. Stosując typowy standard dla przeciętnej rodziny, większość osób będzie zadowolona ze swojego domu. Będzie to budynek z poddaszem użytkowym, na którym będzie się znajdować 3 do 4 pokoi i jedna łazienka. Na parterze zostanie zlokalizowany salon, łazienka, kuchnia, komunikacja, pomieszczenie gospodarcze i jeden pokój.

Zaletą takiego projektu jest to, iż budowa domu z użytkowym poddaszem jest tańsza, niż budowa rozłożystego domu parterowego. Dlaczego? Ponieważ przy domu parterowym do wykonania jest większa ilość fundamentów i dachu. A są to jedne z najwyższych kosztów w każdej inwestycji mieszkaniowej.

Budowa domu może być szybka i tania

Może to brzmieć jak trudne do uwierzenia kłamstwo, ale tak jest w rzeczywistości. Starannie wybrany projekt, fachowe doradztwo w zakresie materiałów budowlanych i solidna ekipa wykonawców mogą sprawić, że budowa domu nie przekroczy założonego budżetu, a jego późniejsze użytkowanie będzie tańsze, niż mogłeś się spodziewać.

Budowa domu koszt – ile pieniędzy musimy przygotować?

Coraz wyższe ceny nieruchomości sprawiają, że bardzo często, tańszym rozwiązaniem będzie zakup działki i budowa nowego domu. Choć taka inwestycja wydaje się bardzo kosztowna, o dziwo nie musimy się obawiać bardzo wysokich cen. Obecnie, bardzo urokliwy dom o powierzchni 100m2 wybudujesz z firmą Budarex za około 120 tysięcy złotych. Oczywiście cena ta dotyczy stanu surowego. Wciąż jest to jednak bardzo atrakcyjna oferta, która łamie wieloletnie stereotypy o tym jak bardzo drogie jest budowanie domu od postaw.

Oczywiście cena za powierzchnię użytkową to jedno. Jednak koszt całkowity projektu może się istotnie różnić. Wszystko zależy od użytych materiałów oraz schematu, zgodnie z którym stawiany jest nowy budynek. Dysponując jednak kwotą 200-250 tysięcy możemy spokojnie myśleć o budowie domu oraz o jego wykończeniu. Kupując gotową nieruchomość w tej cenie nie możemy liczyć na podobny standard i estetykę budynku. A przecież zostaje jeszcze drogi remont.

Budowa domu hajnówka, budowa domu bielsk podlaski, budowa domu białystok .