Adaptacja

Adaptacja

Posiadasz dom ze strychem? Czy wiesz że można do zaadaptować na cele mieszkalne? Taka inwestycja ma sens w wielu przypadkach. Na przykład wtedy, gdy twoje dzieci zamierzają się usamodzielnić i szukają dla siebie mieszkania, gwarantującego wygodę i niezależność. Adaptacja nieużytkowanego poddasza na cele mieszkalne wiąże się z pewnymi wydatkami, ale w dalszym ciągu jest znacznie tańsza niż kupno mieszkania lub budowa domu.

Na czym polega adaptacja pomieszczeń na cele mieszkalne?

Adaptacja to nic innego, jak przystosowanie pomieszczeń do stałego użytkowania przez ludzi. W przypadku adaptacji strychu na część mieszkalną, w zakres koniecznych prac będą wchodzić następujące zadania.

Podniesienie dachu – jeśli strych jest zbyt niski, aby można było wygodnie tam mieszkać, konieczne jest podniesienie dachu. Adaptacja polega na rozebraniu dachu, domurowaniu ścianek kolankowych, a następnie ponownym zbudowaniu więźby dachowej i ułożeniu pokrycia. Na tym etapie warto pamiętać o możliwości dodatkowego doświetlenia mieszkania, wykonując w dachu nowe okna.

Budowa ścianek wewnętrznych – aby mieszkanie na poddaszu było funkcjonalne, należy zadbać o odpowiedni układ pomieszczeń. Zostaną one wytyczone przy pomocy ścianek działowych. Adaptacja może polegać na ich wymurowaniu metodą tradycyjną, z użyciem lekkich bloczków lub wykonaniu ścian w technologii płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych do aluminiowego stelaża.

Nowe instalacje – jeżeli strych nie był używany, to najpewniej nie została do niego doprowadzona instalacja centralnego ogrzewania, elektryczna, wodna i kanalizacyjna. Adaptacja na cele mieszkalne wymaga wykonania tych instalacji, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Wykończenie pomieszczeń – ostatnim etapem adaptacji strychu jest wykończenie pomieszczeń. Tynki, malowanie ścian, układanie podłóg, kafelkowanie i montaż osprzętu sanitarnego i kuchennego. Są to prace takie same, które należy wykonać przy budowie domu lub kupnie mieszkania. Różnica polega na tym, że nakłady finansowe na wcześniej wykonane prace są dużo niższe i cała inwestycja łatwiej domyka się w rodzinnym budżecie.

Czym jest adaptacja budowlana?

Adaptacja budowlana to inaczej przystosowanie budynku lub pomieszczenia do określonych celów. Na przykład na wsi, coraz częściej zdarza się przystosowywać dawne budynki gospodarcze do wnętrz mieszkalnych. Adaptacja jest zwykle dużo tańsza niż stawianie od podstaw nowego budynku. Natomiast w kontekście pomieszczeń, adaptacja zwykle służy unowocześnieniu wnętrza. Na przykład zastąpienie starego pieca kaflowego nową instalacją grzewczą.

Wielu klientów naszej firmy decyduje się na adaptację budowlaną nie tylko ze względu na niższe koszty, ale również ze względu na możliwość zachowania dawnych walorów estetycznych miejsc. Starodawny budynek przypominający ruinę można odnowić i nadać mu jego dawną świetność. Pełny proces adaptacji jest dosyć czasochłonny. Wiele zależy także od aktualnego stanu budynku lub pomieszczenia, funduszy oraz ulokowania. Niemniej jednak, jest to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich ludzi, którzy chcą wykorzystać i odnowić dawne walory artystyczne i estetyczne budynku. Adaptacja hajnówka, białystok, bielsk podlaski.