Budowa domu krok po kroku 2022

Budowa domu to spełnienie marzeń każdego z nas i bardzo ważna życiowa decyzja. To również ogromne wyzwanie, do którego warto się wcześniej przygotować. Nie każdy decyduje się na budowę domu, ponieważ opowieści znajomych o niekończących się problemach z budową, skutecznie ich zniechęciły.

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł Budowa domu krok po kroku dzięki, któremu unikniesz błędów, zbędnych kosztów i niepotrzebnego stresu.

KROK 1 – DZIAŁKA POD BUDOWĘ DOMU

Zakup działki pod budowę domu to pierwszy ważny krok, który przybliży Cię do spełnienia marzenia o własnym domu. Zanim dokonasz zakupu, musisz pamiętać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze planując zakup działki, sprawdź w miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego jej przeznaczenie. Czy jest to działka przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną? Po drugie zwróć uwagę, co znajduje się w jej sąsiedztwie i jakie przeznaczenie posiadają grunty dokoła. Unikniesz w ten sposób niepożądanych sąsiadów w postaci zakładu produkcyjnego, marketu lub hałaśliwej drogi.

Trzecim istotnym elementem jest uzbrojenie. Jeżeli posiadana wszystkie przyłącza i dostęp do drogi to wspaniale, ale jeżeli będziesz zmuszony wykonać przyłącza samodzielnie, dokonaj wstępnej kalkulacji. Może się okazać, że wykonanie przyłączy będzie bardzo kosztowne i nieopłacalne.

Po czwarte zastanów się, jak duży dom chcesz zbudować i czy zmieści się na działce.

KROK 2- PROJEKT DOMU- KOSZTORYS

Kolejnym krokiem, często najbardziej ekscytującym jest wybór projektu budowlanego. Na tym etapie wizualizujemy marzenia i dokładnie planujemy wygląd naszego domu.

Możesz kupić gotowy projektu budowlany lub poprosić o przygotowanie indywidualnego.

Indywidualny projekt domu jest droższy i wymaga czasu oraz Twojego zaangażowania.

Kupując gotowy projektu budowlany, niemal zawsze dołączony jest do niego kosztorys, który określa, ile będzie Cię kosztować budowa domu. Żeby uniknąć niespodzianek na dalszych etapach, zleć aktualizację kosztorysu na dzień jego zakupu. Niestety bardzo często zdarza się, że kosztorysy dołączone do gotowych projektów budowlanych mocno różnią się od rzeczywistości.

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem kosztorysu zupełnie bezpłatnie, skontaktuj się z nami pod numerem 696238386 lub napisz do nas na: biuro@budarex.pl

KROK 3- POZWOLENIE NA BUDOWĘ DOMU- FORMALNOŚCI

Budowa domu to również szereg formalności prawnych, których musisz dopilnować. Dotychczas budowa domu wiązała się z uzyskaniem pozwolenia na budowę we właściwym miejscowo Starostwie Powiatowym niezależnie od powierzchni domu. W 2022 roku uległy zmianie przepisy Prawa Budowlanego i budowa domu o powierzchni do 70 Mk nie wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę w przypadku domu o powierzchni powyżej 70 Mk będzie niezbędne. Ale to nie oznacza, że nic nie musisz robić. W tym przypadku zastosowanie znajdzie procedura uproszczona tj. zgłoszenie. O różnicach pomiędzy pozwoleniem na budowę oraz zgłoszeniem praktykowanym od tego roku będziemy pisać wkrótce.

W przypadku załatwiania formalności w zakresie stosowania Prawa Budowlanego zwróć uwagę na bardzo istotną kwestię. Otóż czy gmina, w której planujesz budowę domu, posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z reguły posiada, ale zdarza się, że takiego dokumenty nie opracowano, co wiąże się z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy. Zamiar uzyskania takiej decyzji generuje dodatkowy czas i nie zawsze może spotkać się z decyzją pozytywną. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wydaje właściwy dla lokalizacji działki wójt/ burmistrz/ prezydent miasta.

KROK 4 – BUDOWA DOMU- WYBÓR WYKONAWCY

Będąc na etapie wyboru wykonawcy, można powiedzieć, że jesteś na półmetku inwestycji. Ale ten właśnie etap często generuje najwięcej stresu i czasu.

Jak uniknąć przykrych niespodzianek z wykonawcami na Twoim placu budowy?

Odpowiedź jest prosta: kompleksowa budowa domu!

Budowa domu pod klucz to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zaoszczędzisz czas i naprawdę sporo nerwów.

Dlaczego warto wybrać jednego wykonawcę?

Z kilku powodów:

  • masz gwarancję, że prace będą realizowane w odpowiedniej kolejności i bez opóźnień (nie czekasz na kolejnych fachowców, przekładając inne prace),
  • nie musisz się martwić o dochodzenie roszczeń w przypadku szkód powstałych w trakcie budowy (masz pewność, kto przyczynił się do zniszczenia okna, drzwi lub innych elementów domu),
  • sporządzasz jedną umowę, rozliczasz się z jednym przedsiębiorcom, co zapewnia Ci jasne rozliczenia i kontrolę nad budżetem.

Jak upewnić się, że wybrana przez Ciebie firma zbuduje Twój dom zgodnie z umową?

Sprawdź, czy firma formalnie istnieje. Przeanalizuj, co o firmie znajdziesz w internecie. Poszukaj ich strony internetowej, mediów społecznościowych, przeczytaj opinie. Poproś wykonawcę budowy domu o dokumentację z poprzednich realizacji i kontakt do poprzednich inwestorów.

“Firmy drucik” i tzw. patodeweloperka to zjawisko bardzo częste, nie daj się nabrać.

Kompleksowa budowa domu pod klucz to nasza specjalność. Skontaktuj się z nami pod numerem: 696238386 lub napisz do nas na: biuro@budarex.pl

KROK 5- ZAKOŃCZENIE BUDOWY

Ostatni etap, najprzyjemniejszy, to zakończenie budowy domu.

Na tym etapie musisz pamiętać o jednej rzeczy, a mianowicie zgłoszeniu zakończenia budowy do właściwego miejscowo starostwa powiatowego.

Starostwo na 14 dnia na reakcję, jeżeli nie zgłosi uwag, możesz wprowadzać się do swojego wymarzonego domu.

Jeżeli nie dokonasz zgłoszenia zakończenia budowy, w przyszłości możesz ponieść tego konsekwencje.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pozwoli Ci na sprawne przeprowadzenie inwestycji i realizację marzeń o własnym domu. 

Powodzenia!