Budowanie domu

Budowanie domu

Zastanawiasz się od czego zacząć budowanie domu? Chcesz zapewnić swojej rodzinie wygodne i bezpieczne miejsce do mieszkania? Wiesz że inwestycja w dom wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i dużą ilością pracy, dlatego dobrze się chcesz do tego przygotować? Jeśli tak, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. Stosując się do nich, cały proces związany z budową domu stanie się łatwiejszy i szybszy do pokonania.

Szukamy działki działki budowlanej

Budowanie domu należy rozpocząć od znalezienia gruntu, na którym obiekt będzie mógł stanąć. Wiele osób jest w korzystnej sytuacji i posiada już własne grunty budowlane. Czy to odziedziczone, czy kupione za dawnych lat, kiedy ceny ziemi były niższe. Jeśli nie zaliczasz się do tych osób, musisz teraz sam postarać się o dobrą działkę. Wybierając ją, należy się kierować kilkoma istotnymi rzeczami. Jaki jest dojazd do działki – czy jest to droga utwardzona? Czy w sąsiedztwie działki są prowadzone jakieś media – woda, gaz prąd? Jeśli tak, koszt uzbrojenia parceli będzie niższy, niż w przypadku kiedy przyłącza mają mieć po kilkaset metrów. Jednocześnie, budowanie domu będzie dla Ciebie wyraźnie tańsze. Należy również przyjrzeć się temu, jakie walory posiada wybrana przez Ciebie działka – czy jest widokowa, jak będzie można ustawić na niej budynek względem stron świata, a także jaka jest cena nieruchomości.

Budowanie domu i formalności

Następnym etap budowy domu to znalezienie odpowiedniego dla siebie projektu i zaadaptowanie go do swoich potrzeb oraz warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki plan nie istnieje, należy wystąpić do odpowiedniego urzędu o wydanie warunków zabudowy. Aby móc rozpocząć inwestycję, należy pamiętać o dopełnieniu pozostałych formalności – zgłosić budowę lub wystąpić o wydanie pozwolenia.

Rozpoczynamy właściwe budowanie domu

Dopiero teraz można przystąpić do prac, które zapewnią nam pierwsze widoczne efekty budowy domu. Rozpoczynamy od prac geodezyjnych, związanych z wytyczeniem ław fundamentowych. Kolejny etap to prace ziemne, zalewanie i zbrojenie fundamentów. W międzyczasie zaopatrujemy budowę w potrzebne materiały i kruszywa, tak aby nie dopuścić do żadnych zbędnych przestojów.

Czy budowanie domu jest opłacalne?

Kupić gotowy domek czy zrealizować projekt od podstaw? Uwzględniając aktualną sytuację na rynku budowlanym należy zdecydowanie skłonić się ku budowie nowego domu. To inwestycja, na której możemy zarobić. Tak się bowiem składa, że na obecnym rynku taniej wyjdzie nas wybudowanie domu niż kupno gotowego budynku o zbliżonej powierzchni i standardzie. Różnice cenowe mogą być bardzo istotne. Może się okazać, że budowanie domu nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić, ale wręcz przyniesie zysk w długoterminowej perspektywie gdy zdecydujemy się kiedyś sprzedać domek.

Załóżmy, że planujemy zakup domku o powierzchni 100m2. Za przyzwoity standard i spokojną okolicę przyjdzie nam zapłacić nawet około 300 tysięcy złotych. Tymczasem wybudowanie domu oraz pełne wykończenie może nas wynieść w granicach 250 tysięcy złotych. Oczywiście jest to bardzo przykładowe porównanie. Jednak gdy sprawdzimy aktualne trendy i skonsultujemy się z fachowcami, okaże się, że budowanie domu rzeczywiście jest bardzo opłacalne w porównaniu z kupnem nieruchomości. Budowanie domu hajnówka, Budowanie domu białystok, Budowanie domu bielsk podlaski.ogrodzenia