GRUNTOWNY REMONT STAREGO DOMU

Wielu inwestorów coraz częściej decyduje się na gruntowny remont starego domu. Powodów, dlaczego remont, a nie budowa jest wiele. Wśród nich należy wymienić: brak działek pod budowę nowego domu lub wymarzoną lokalizację w miejscu, w której znajduje się stary budynek. Coraz częściej inwestor poszukuje tzw. domu z duszą, który architektonicznie nawiązuje do tradycji miejsca w którym powstał. Często są to domy drewniane, parterowe, najwyżej z użytkowym poddaszem. Jest to trend wschodzący w regionach kraju, gdzie tego typu zabudowę można spotkać.

Nie inaczej jest u nas w Hajnówce, Białowieży i Narwi. Region bogaty w przeszło stuletnie chaty, które oczarowują i stanowią architektoniczną perełkę.

Zdecydowanie warto remontować stare domy, ponieważ efekt naprawdę robi wrażenie, a odnowiony dom zyskuje nowy rozdział w historii.

Zanim dokonasz zakupu, musisz pamiętać o czterech kwestiach.

OCENA STANU TECHNICZNEGO

Rzecz najważniejsza! Zanim wybierzesz się do notariusza, by stać się posiadaczem sielskiego domu, dokładnie sprawdź jego stan techniczny. W tym celu nie polegaj na poradach znajomych, którzy odwiedzą z Tobą nieruchomość i “rzucą okiem” na Twój wymarzony zakup. Zaproś na spotkanie profesjonalistę, który dokona rzetelnej i fachowej oceny budynku.

Zwróć uwagę na takie elementy jak fundamenty, zawilgocenie, dach i jego konstrukcję, stan ścian, podłóg, elewacji i wszystkich znajdujących się w domu instalacji. Zorientuj się, jak dalece będziesz miał możliwość zmienić układ pomieszczeń, jeżeli zależy Ci na dostosowaniu wnętrza do Twoich potrzeb.

Od Twojego zaangażowania w jak najlepsze zapoznanie się ze stanem technicznym budynku, będzie zależała kwota kosztorysu, jak wiele nieprzewidzianych problemów napotkasz podczas remontu i z jakimi formalnościami będziesz się musiał zmierzyć.

Etap oceny stanu technicznego budynku jest kluczowy, dlatego zadbaj o sprowadzenie fachowca w zakresie remontów starych domów i poproś o możliwie najdokładniejszą analizę na tym etapie.

FORMALNOŚCI PRAWNE

Jeżeli czytałeś nasz poprzedni artykuł “BUDOWA DOMU, A ZMIANY W PRAWIE BUDOWLANYM 2022”, to wiesz, że remont oraz przebudowa nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia z zastrzeżeniem, że przebudowa dotyczy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany.

W przypadku remontu również wystarczy zgłoszenie, gdy chodzi o budowle, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę – w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych.

Dzięki zmianom w Prawie budowlanym zgłoszenia możesz dokonać online na stronie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/.

KOSZTORYS

Zanim rozpoczniesz współpracę z wykonawcą remontu, poproś go o szczegółowy kosztorys uwzględniający dokładną analizę stanu technicznego budynku, tak by wyeliminować w trakcie remontu przykre i kosztowne niespodzianki.

Pamiętaj, że jest to stary dom, a pewne wady, generujące większy zakres finansowania mogą się pojawić w trakcie, niekoniecznie z winy złych szacunków dlatego załóż, że kwota ujęta w kosztorysie może ulec zmianie na poziomie 10-20%.

WYKONAWCA- KOMPLEKSOWY REMONT PRZEPROWADZONY PRZEZ JEDNĄ FIRMĘ

Gdy będziesz szukał wykonawcy, który przeprowadzi remont Twojego starego domu, rozważ najbezpieczniejszą opcję, którą według nas jest wybór jednej firmy, która przeprowadzi remont kompleksowo.

Wykonawca, który zdaje sobie sprawę, że podejmuje się kompleksowego remontu starego domu, zrobi to z dużo większą dokładnością. W trakcie remontu pozna dom od podszewki i będzie miał możliwość zastosowania wielu praktycznych rozwiązań. To ważne, aby remont został wykonany starannie i kompleksowo.

Ponadto wybierając jednego wykonawcę, masz pewność, że prace będą odbywały się zgodnie z założonym harmonogramem, bez przestojów w oczekiwaniu na kolejne firmy. W przypadku, gdy podczas remontu wydarzy się coś nieprzewidzianego, masz komfort, że wykonawca będzie działał dalej. Nie będziesz musiał przerywać prac jednej firmy, by niespodziewaną przeszkodę mogła usunąć druga.

Bardzo istotne jest też to, że zyskujesz pewność, kto pracuje w Twoim domu i kto odpowiada za błędy lub uszkodzenia, jakie powstaną w trakcie remontu. Wyobraź sobie, że jedna firma równocześnie montuje okna, a druga kładzie glazurę. Dzień później okazuje się, że szyba w drzwiach balkonowych jest pęknięta, a żadna z ekip nie przyznaje się do winy.

Jesteśmy zwolennikami remontu starego domu i przywracania blasku i życia takich miejsc. Jeżeli potrzebujesz porady specjalisty w tym zakresie, chcesz zrobić kosztorys lub zabrać się za gruntowny remont starego domu to dobrze trafiłeś.

Skontaktuj się z nami pod numerem 696238386 lub napisz do nas na: biuro@budarex.pl

Działamy na obszarze: Białystok, Bielsk Podlaski, Białowieża, Hajnówka, Siemianówka, Narew.