Przeniesienie starego domu w inną lokalizację to coraz częstsza usługa świadczona przez firmy budowlane w Polsce. Inwestorzy decydują się na przeniesienie starego domu z różnych powodów. Najczęściej są to kwestie finansowe, a dokładniej oszczędności, na jakie mogą liczyć w porównaniu do budowy nowego domu lub względy architektoniczne i szczere umiłowanie drewnianych budowli z tzw. “duszą”.
Jakie domy można przenieść? Jak przebiega proces przenoszenia starego domu? Ile zaoszczędzisz, przenosząc stary dom? Jakich formalności musisz dopełnić, przenosząc dom? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jakie domy można przenieść?
Jakie domy można przenieść? Jak przebiega proces przenoszenia starego domu? Ile zaoszczędzisz, przenosząc stary dom? Jakich formalności musisz dopełnić, przenosząc dom? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu
Inwestorzy najczęściej decydują się na zmianę lokalizacji starego domu, która nie przekracza kilkudziesięciu kilometrów. Jest to racjonalne rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze im dalej trzeba przenieść dom, tym koszty transportu są większe, co przy tak dużych konstrukcjach może mieć znaczenie. Po drugie stare domy przenoszone są w miejsca, w których architektonicznie wpisują się w krajobraz.
Jak wygląda proces przenoszenia starego domu?
Zanim podejmiesz decyzję o przeniesieniu starego domu, musisz wziąć pod uwagę, czy Twoja nieruchomość, aby na pewno się do tego nadaje. Sam sobie na to pytanie nie odpowiesz, tutaj potrzeba fachowców i specjalistów, dlatego dołóż wszelkich starań, by wybrać firmę budowlaną, która najpierw dokona oceny stanu technicznego, a następnie wykona dla Ciebie usługę przeniesienia. Do tego zadania wybierz budowlańców z doświadczeniem w przenoszeniu domów i wszelkimi umiejętnościami w pracy z drewnem. To bardzo istotne, ponieważ dokonując wyboru pochopnie, możesz więcej stracić niż zyskać.
Proces przenoszenie starego domu dzieli się na dwa etapy. Rozbiórkę i budowę. W pierwszej kolejności ekipa budowlana dokonuje inwentaryzacji nieruchomości. Oznaczane są odpowiednio wszystkie jego elementy, zastosowane w danym miejscu rozwiązania oraz co istotne oceniany jest także stan zniszczenia poszczególnych elementów. Już na tym etapie należy ocenić, które z nich mogą się okazać nie do odzyskania lub które będą wymagały, chociażby odrobaczenia.
Musisz wiedzieć, że nie wszystkie elementy starego domu mogą zostać zainstalowane w nowej lokalizacji. A jak wiele uda się odzyskać ze starej konstrukcji zależy tylko i wyłącznie od stanu technicznego Twojego starego domu.
Gdy budynek został zinwentaryzowany, a jego elementy odpowiednio oznaczone można przystępować do jego rozbiórki i transportu.
Drugi etap to budowa domu z elementów pochodzących ze starej konstrukcji. Zanim ekipa budowlana rozpocznie składanie elementów, powinna przygotować fundamenty. W jaki sposób konstrukcja budynku zostanie na nich osadzona, zależeć będzie od rodzaju stosowanej technologii budowy starego domu. Potem zostanie odpowiednie złożenie elementów i uzupełnienie ubytków.
W zależności od stanu technicznego budynku często zdarza się, że konstrukcja dachu, lub sam dach musi zostać wymieniony w całości. Zwróć na to uwagę i dopytaj swoich fachowców o to już na wstępnym etapie rozmów.
Ile zaoszczędzisz, przenosząc stary dom?
Przeniesienie starego domu do nowej lokalizacji to usługa świadczona coraz częściej. Inwestorzy decydują się na skorzystanie z niej, bo faktycznie oszczędzają, zyskując naprawdę piękne wnętrza. Natomiast ciężko jest jednoznacznie określić wartość nie znając planów inwestora.
Jeżeli zastanawiasz się nad przeniesieniem starego domu, to poproś nas o wycenę. Dokonamy rzetelnej analizy, zaproponujemy najlepsze rozwiązania i przedstawimy realny kosztorys inwestycji. Skontaktuj się z nami pod numerem 696238386 lub napisz do nas na: biuro@budarex.pl Działamy na obszarze: Białystok, Bielsk Podlaski, Białowieża, Hajnówka, Siemianówka, Narew.
Jakich formalności musisz dokonać, przenosząc stary dom?
Otóż niemal takich samych jak w przypadku budowy domu. Przy czym musisz, również pamiętać o zgłoszeniu rozbiórki.
Jak wyglądają aktualne przepisy w zakresie budowy domów i jakich formalności musisz dopełnić, możesz przeczytać w naszym artykule tutaj: Budowa domu a zmiany w prawie budowlanym